ЦЕНТР РЕЛІГІЙНОЇ ІНФОРМАЦІЇ І СВОБОДИ

 

З 1 березня 2000 року в Україні діє Центр релігійної інформаціїі свободи (ЦеРІС). Ініціатором його створення стала Української Асоціації релігієзнавців, яку підтримали Відділення релігієзнавства НАН України, Брігам-Янгський університет (США), Фонд “Практичної філософії”, надавши організаційну, правову, моральну, кадрову та фінансову допомогу. Виходячи із основного свого завдання – інформування щодо релігійної ситуації в Україні та світі й захисту прав громадян та організацій на свободу віросповідань, Центр діє в таких напрямках:

 

1. Інформативну діяльність Центр здійснює насамперед шляхом видання щомісяця часопису “Релігійна панорама”. На лютий 2009 року вийшло у світ сто його чисел. Журнал зареєстрований в Держкомдруці України. Через Укрпошту часопис надсилається за передплатою як окремим читачам, так і в центральні державні установи, центральні наукові бібліотеки, в офіси конфесій та ін. “РП” оперативно й об’єктивно подає інформацію про стан релігійного життя в світі та Україні, про стан і розвиток релігійної свободи, про окремі конфесії, що діють в Україні, новинки релігійних та релігієзнавчих видань. Журнал поширюється під час проведення конференцій, читки публічних лекцій співробітниками ЦеРІСу. Журнал передається в ряд країн зарубіжжя.

 

2. ЦеРІС постійно займається організацією і проведенням науково-практичних конференцій, круглих столів, науково-інформативних семінарів та зустрічей. За 9 років його діяльності було проведено таких більше п’ятидесяти. Щотравня ЦеРІС УАР проводить міжнародну наукову конференцію з проблем свободи буття релігії. Матеріали цих конференцій видруковуються або окремим випуском щорічника «Релігійна свобода», або ж окремою науковою тематичною збіркою.

 

3. ЦеРІС присутній в Інтернеті своєю власною інтернет-сторінкою .

 

4. Центр активно веде інформаційно-консультативну роботу через мас-медіа. При цьому велика увага приділяється інформуванню про релігійну свободу та релігійні новини. Співробітники ЦеРІС виступають по укрїнському радіо і телебаченню, на “Радіо Воскресіння”. ЦеРІС ініціює прес-конференції в різноманітних інформаційних агенціях з приводу важливих подій релігійного життя.

 

5. Співробітники Центру мають постійні зустрічі з керівними діячами різних конфесій, присутні за запрошеннями на з’їздах, конференціях, урочистостях різних церков і релігійних об’єднань, приймають для зацікавлепних бесід і консультацій представників з різних релігійних оганізацій, носіїв окремих релігійних традицій. До Центру йдуть за допомогою чи порадою ті, кому не вдається вирішити проблеми своєї релігійної організації з державними органами.

 

6. Співробітники Центру за проханням державних органів чи управлінь релігійних організацій проводять експертну роботу. Зокрема до ЦеРІСу зверталися за релігієзнавчою експертизою свого вчення і діяльності такі релігійні організації, як Свідки Єгови, Церква Останнього Завіту, Богородична Церква, Товариство Свідомості Крішни, Церква Ісуса Христа Святих останніх днів, Об’єднання Махаріші, харизматичні об’єднання, сайєнтологи та ін. В Україні гостро відчувається відсутність фахових установ в галузі свободи релігій і віровизнань. Жодна із наявних правозахисних організацій в Україні не займається захистом прав релігійних організацій і віруючих. Відтак є необхідність утворення при ЦеРІСі спеціалізованого юридичного підрозділу, що, зрозуміло, потребує додаткового фінансування.

 

7. Видавнича діяльність ЦеРІСу. За дев’ять років Центром видрукувано декілька книжок з питань релігійної свободи, зокрема «Релігія і Церква в суспільних реаліях України»(2006), «Толерантність: теорія і практика» (2004), «Толерантність: сфера міжконфесійних відносин» (2004), «Державно-церковні відносини в Україні: регіональні аспекти»(2003, «Актуальні проблеми державнго-церковних відносин» (2001), «Державно-церковні відносини в Україні у контексті європейського досвіду»(2004), «Актуальні проблеми міжконфесійних відносин» (2005), «Церква і політика: від президентських виборів 2004 до парламентських 2006» (2005), «Релігія і соціальні зміни в сучасному світі» (2005), «Релігія і Церква в контексті реалій сьогодення» (2005), «Іслам і Євро інтеграція» (2006) та ін. Зокрема за участю ЦеРІС вийшли всі числа 2000-2009 років щорічника “Релігійна свобода», щомісячника «Релігійна панорама». За упорядкування і редагування М.Бабія три рази видруковувалися збірники українських і міжнародних правових документів з питань свободи совісті.

В започаткованій редакцією “Релігійної панорами” бібліотечці “Конфесії України” вже вийшли брошури “Церква Ісуса Христа Святих останніх днів” та “РУНВіра” А Колодного, “Вірменська церква в Україні” І.Гаюк. Окрім цього ЦеРІС випустив у світ англійською мовою книгу “Релігія та Церква в сучасній Україні” (автори – А.Колодний, Л.Филипович та Г.Буддулф).

 

8. Окремим проектом для ЦеРІС стала Міжнародна Молодіжна Літня Школа, заняття якої в останні три роки проводить вже Молодіжна Асоціація релігієзгнавців.

 

9. ЦеРІС налагоджує широкі закордонні зв’язки. Він має постійні контакти з Міжнародною Академією свободи релігії і віровизнань, різними фондами та організаціями. Центр активно контактував із IARF (InternationalAssociationforReligiousFreedom), в результаті чого він прийнятий колективним членом в цю організацію.

 

10.Освітянська і просвітницька робота ЦеРІС. Співробітники Центру проводять активну роботу із студентською молоддю України, читаючи відповідні курси в НаУКМА, Київському педагогічному університеті ім. М.Драгоманова, Чернівецькому та Прикарпатському національному університетах, Хмельницькому Інституті регіонального управління і права та ін. Крім того читаються лекції про свободу совісті й державно-церковні відносини в Укрїні на замовлення в різних організаціях та установах.Серед них: структури Міністерства оборони, Національної Служби Безпеки, Міністерства Внутрішніх Справ, Міністерства освіти і науки тощо.

Для утвердження ідей захисту релігійної свободи запрошуються закордонні спеціалісти в цій галузі. Гостями Центру були відомі юристи, правозахисники професор Коул Дьюрем (США), професор Глорія Моран (Іспанія), директор Інституту релігії і права Анатолій Пчелінцев (Росія), професор Торе Лінгхольм (Норвегія) та ін. Організовався курс лекцій професора з США Г.Біддулфа “Релігійна свобода в демократичній державі” для студентів Київського національного університету, НаУКМА, інших вузах України.

11. При Центрі створено Бібліотеку релігієзнавчої і релігійної літератури та зал релігійної періодики. В ЦеРІСі працює постійний консульт-пункт з питань свободи релігії (вул.Січневого Повстання 31/1, тел.380-44-573-92-92).

.

Виконавчим директором ЦеРІС є професор Людмила Филипович.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s